floor.jpg

هاست و میزبانی وب NGINX

"Nginx" چیست؟

NGINX "NGINX" در واقع وب سروری با منبع باز , کارآمد و رایگان می باشد. ایده و گسترش آن در سال 2002 و توسط شخصی روس با نام " Igor Sysoev" صورت گرفت و در سال 2004 برای نخستین بار در سطح عموم منتشر گردید و هم اکنون در حدود 12.18% (22.2M ) از تمامی دامنه های فعال را میزبانی می نماید.
از موارد مفید این سرور می توان کمترین حد استفاده از حافظه و همچنین کارایی همزمان و بالای آن را نام برد.
این وب سرور به صورت متن باز, با کارایی بالا "HTTP " و پروکسی معکوس و با عنوان پروکسی سرور "IMAP/POP3" می باشد.

از دلایل به نام بودن "Nginx" می توان عملکرد بالای آن , پایدار بودن , دارا بودن ویژگیهای سرشار و مفید و در آخر استفاده پایین از منابع را نام برد.
در رابطه با وب سرور آپاچی یکی از مشکلات بارز , محدود بودن کانکشنها هم زمان 10000 عددی می باشد و اینکه مصرف حافظه بسیار زیاد می باشد.
سرور "Nginx" این مشکل را حل نموده است و انتشار آن بر مبنی لایسنس "BSD " می باشد. علاوه بر این فایلهای استاتیکی را نیز مورد پشتیبانی قرار می دهد.
از مزایای "Nginx" :

سرور "Nginx" از معدود وب سرور هایی است که به منظور مقابله با "C10K" طراحی گردیده است.
"Nginx" برای رسیدگی نمودن به درخواستها به موضوع خاصی وابستگی ندارد و این امر درست متضاد با سرورهای سنتی می باشد و بجای آن از معماری روادید محوری دارای مقیاس و غیر همزمان بهره می برد.
این ساختار از مقادیر کوچکتر و در عین حال مهمتر قابل پیش بینی که داخل حافظه بارگذاری موجود است بهره می برد.
زمانی که انتظار رسیدگی به هزاران درخواست را به صورت هم زمان ندارید, قادر خواهید بود از کاراییهای زیاد و حافظه های کوچک "footprint" این وب سرور بهره ببرید.
مقیاسهای "Nginx " در تمامی موارد از کوچکترین "VPS" تا خوشه های سرورها می باشد. "Nginx" به سایت هایی با دسترسی بالا قدرت زیادی بخشیده است .برای مثال :
"Netflix" , "Hulu" , "Pinterest" , "CloudFlare" , "Airbnb" , "WordPress.com" ,"GitHub", "SoundCloud" , "Zynga" , "Eventbrite" , "Zappos" , "Media Temple" , "Heroku" , "RightScale" , "Engine Yard ", "MaxCDN" و مواردی دیگر.

در سالهای اخیر همچون چیزی که درون سایتهای مبنی بر لینوکس موجود بود , معماری های وب ایده تجزیه سازی و جدا نمودن زیرساختهای نرم افراریشان از سرور وب را در پیش گرفته اند."Nginx" برای ارتقاء راندمان کار توسط راهکارهای بدون "SQL" یکپارچه سازی را برای تعداد معدودی از کاربران و به طور همزمان بوجود می آورد.این سرور یکی از مهمترین مواردی است که کمپانی ها در راستای توسعه و کاربردی نمودن وب سایت خودشان از آن بهره می گیرند. "Nginx" به طور کامل توسط زبان برنامه نویسی "c" نوشته شده است و منحصر به فرد می باشد. این سرور موفق به نفوذ در سیستمهایی با معماری "windows" , "linux" و غیره شده است و از آنجایی که کتابهای خود را داراست , از ماژولهای استاندارد کتابخانه های "c" مصرف چندانی ندارد.
NGINX و هاست NGINX میزبان پایتخت

میزبان پایتخت از وب سرور بسیار قدرتمند و سریع NGINX برای سرویس های میزبانی وب، نمایندگی وب و ... استفاده می کند.